Fantastiska resultat i Rya Pro-AM
Måndagen den 31 augusti spelades Rya Pro-AM, tävlingen för Ryas samarbetspartners. Varje lag bestod av 2 representanter från våra partners och en Pro/Elitspelare. Lagets två bästa poäng per hål räknas
Måndagen den 31 augusti spelades Rya Pro-AM, tävlingen för Ryas samarbetspartners. Varje lag bestod av 2 representanter från våra partners och en Pro/Elitspelare. Lagets två bästa poäng per hål räknas
Linn Grant lyckades till slut vinna Skandia Cup (Flickor 16) på Landskrona efter en gastkramande tillställning. Då första rundans tvåa, Maja Stark, inte lyckades hänga med Linn dök istället Beatrice Wallin från Hills Golfklubb upp som det största hotet. När Beatrice rullade i sin birdie på näst sista hålet innebar det att hon var -6 på rundan och hon och Linn var lika. Vi var många som hade fjärilar i magen då tjejerna slog ut på det sista hålet (hål 9, par 5). Linn lyckades nästan nå greenen på två slag, en säker chip och en putt innebar birdie och seger med ett slag. Extra kul eftersom det var Linns 6:e! start i Sverigefinalen och nästa år är hon för gammal för denna tävlingen.
Nora Klintheim lyckades spela upp sig till en fin 7:e plats i klassen Flickor 15 efter 78 slag på söndagen. Detta var Noras första Sverigefinal och vi hoppas att hon är med och fightas om segern nästa år.
Ett stort grattis till våra duktiga Ryatjejer!
Per Levin lyckades vinna årets klubbmästerskap för herrar med 6 slags marginal till tvåan Patrik Bäckbom. Per hamnade på -4 efter rundorna 68, 69, 71, 72.
Imponerande att hela sju spelare hade under 300 slag.
Per vann även klassen Herrar 30 på 137 slag. Juniorklassen vanns av Noah Barth på 147 slag. Noah fortsatte att spela bra på söndagen och blev till slut 4 i ”stora KM”.
Ett stort grattis till segrarna!
Linn Grant storspelade på första rundan i Skandia Cup finalen på Landskrona. 6 birdies och bara en bogey innebar 66 slag och ledning med ett slag i klassen Flickor 16 år. Nora Klintheim ligger på en delad 10:e plats (Flickor 15) efter att ha haft 81 slag.
I helgen spelades Kategori KM. Vinden tilltog på söndagen vilket i kombination med snabba greener gjorde att det blev lite mer svårscorat.
Alla damer spelade i en och samma klass eftersom det bara var 5 stycken deltagare.
Klubbmästare D50
Loredana Petrini-Wahlström (76-84)
Runner-up Karin Sylvan (81-86)
Klubbmästare H45
Jan Olsson (69-73)
Runner-up Mattias Brännholm (77-75)
Klubbmästare H55
Stefan Lindberg (71-74)
Runner-up Jan Sandberg (68-79)
Klubbmästare H65
Preben Pedersen (79-86)
Runner-up Henrik Rasmussen (82-86)
Klubbmästare H70
Christer Wåhlstedt (74-83)
Runner-up Bengt-Åke Johansson (81-90)
Klubbmästare H75
Olle Seger (83-88)
Runner-up Anders Eliasson (86-89)
Ett stort grattis!
Kommande helg spelas Klubbmästerskap Dam, Herr, Junior och H30
Ryas tävling Cancerslaget som spelades den 28 juni inbringade 35 723 kr som vi skänker till Cancerfonden. Ett stort tack till alla deltagare, sponsorer och frivilliga som ställt upp i samband med denna tävling.
Elitkommitténs ordförande Per Levin fick till en riktig kanonrunda igår när Singelklubben hade sin traditionsenliga onsdagstävling. Efter nio hål låg Per -2 vilket är ganska normalt för honom (+1,8 i hcp). Sista nio började med en eagle på 10:an och sedan flöt allting på berättar en glad Levin. 30 slag på sista nio trots en retlig bogey på 12:an är mycket imponerande.
För ett par veckor sedan blev Magnus Sunesson svensk mästare i hickorygolf. Igår spelade Magnus en runda med sina hickoryklubbor på Rya och på 4:an blev det HIO och 73 slag på rundan. Vi skulle inte bli förvånade om Magnus ställer upp i KM med sina Hickoryklubbor. Grattis!
Våra duktiga juniorer Linn Grant och Nora Klintheim lyckades ta sig vidare till Sverigefinal i Skandia Cup efter bra spel i Regionkvalet på Vasatorp. Nora hade 77 slag i klassen Flickor 15 år och Linn hade 81+73 i Flickor 16 år.
Finalen spelas på Landskrona den 29-30 aug. Vi håller tummarna för våra duktiga tjejer!
På tisdag (11 aug) går regionkvalet i Skandia cup av stapeln på Vasatorp. Rya representeras av 8 juniorer och med detta är vi tillsammans med Ljunghusen den mest representerade klubben.
Spelar gör
Linn Grant
Philip Serving
Filippa Fälth
Nora Klintheim
Oskar Skarhammar
Simon Milden
Tuwa Edholm
Hugo Olsson
Vi önskar dem alla lycka till.
Med vänlig hälsning
Juniorkommittén